Nietrzymanie moczu, na które cierpi prawdopodobnie ponad 200 milionów ludzi w krajach rozwiniętych i rozwijających się, zaliczane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do jednego z podstawowych wyzwań stojących przed medycyną XXI wieku.
Szacuje się, ze częstość występowania choroby będzie się zwiększać. Nie jest postrzegane jako niebezpieczna choroba, jest jednak poważnym problemem i ma znaczący wpływ na komfort życia. Powoduje odsuwanie chorych od życia zawodowego, społecznego, towarzyskiego, a nawet rodzinnego. Stwarza ograniczenia w codziennej aktywności i poczucie dyskomfortu w zakresie higieny np. przy podnoszeniu przedmiotów, pokonywaniu nawet niewielkich odległości, chodzeniu po schodach, w transporcie publicznym. Wywierając ogromny wpływ na jakość życia, wiąże się z wieloma aspektami psychicznymi i seksualnymi.
Jakie są rodzaje nietrzymania moczu (nm)?
Według ICS (International Continence Society) wyróżnia się następujące rodzaje
i przyczyny nietrzymania moczu:
- naglące nietrzymanie moczu (nnm):
- nadaktywność mięśnia wypieracza,
- niska podatność ścian pęcherza moczowego;
- wysiłkowe nietrzymanie moczu (wnm):
- nadmierna ruchomość szyi pęcherza,
- niewydolność mechanizmu zwieraczowego;
- nietrzymanie moczu z przepełnienia:
- niedoczynność mięśnia wypieracza, przeszkoda w odpływie,
- nietrzymanie moczu pozazwieraczowe:
- przetoki, wady rozwojowe.
- Wieloczynnikowa etiopatogeneza nm powoduje występowanie wielu postaci tej choroby. Może też być jednym z objawów bardziej złożonych schorzeń - na przykład chorób serca, neurologicznych.